Nefesle Meditasyon Çalışmaları

Nefesle meditasyon çalışmaları, eğitim, terapi, ayrıntılı bilgi ve danışma için lütfen aramaktan çekinmeyiniz.

EĞİTMEN: Fatma YAMANLAR
Tel: 0531 624 57 51
Nefes Koçu – Uluslar arası Yoga Eğitmeni
Sağlıklı Yaşam Mentörü
Ayurveda ve Reflexology Uzmanı
fatmayamanlar@gmail.com 

İrtibat ve Kayıt :
MELEK ÖZTÜRK
Genel Koordinatör
Avea: 0507 605 08 90
Turkcel: 0532 242 50 27

MEDİTASYON ÇALIŞMALARI

“Yeterince derin köklerin varsa, meyve vermeye hep devam edersin.”

Hayatla Alışveriş meditasyonu

Aslında hayat ile olan alışverişimiz aynı nefes alışverişimiz gibidir; doğal, çabasız ve cömert. Günde kaç kez nefes alıp verdiğimizi saymadığımız gibi, özümüzün hayatta kimden, neyi, ne kadar alıp verdiğini de bilemeyiz. Beklenti olmadan hayatın bize akmasına izin veririz. 

Kalbimizde bir tıkanıklık var ise bu nefesimizi, nefesimizde ahenk yoksa bu da hayatın bize akışını engeller. Bu sebeple yönlendirmekten zevk aldığım bir Budist meditasyon tekniğini “alma-verme” yasasına adıyorum. 

Rahat bir pozisyonda oturun ya da uzanın. Gözlerinizi kapatıp dikkatinizi nefesinize verin. Nefesinizde hiçbir değişiklik yapmadan sadece solumanızı gözlemleyin. Ne kadar nefes alıp, ne kadar içinizde tutup, ne kadar veriyorsunuz? Nefes alış, nefes veriş miktarınız ve bunların süreleri eşit mi? 

Şimdi nefesinizde hiçbir değişiklik yapmayın. Sadece nefes alırken ihtiyaç hissettiğiniz enerjileri –neşe, güven, cesaret, huzur, yaşam gücü, azim, kararlılık, vb. –evrenden içinize çektiğinizi hayal edin.

 Nefesinizi verirken de artık size yaramayan, ihtiyacınız olmayan, doğanıza ait olmayan enerjileri –bitkinlik, öfke, kin, nefret, vb. –nefesinizle beraber evrene geri verin.

 10-15 dakika tekrar ettikten sonra gözlerinizi kapalı tutmaya devam edin. Kendi dinginliğinizde durup nefesinizle beraber içinize doldurduğunuz yeni enerjilerinizi fark ederek özümseyin.

Kendinizi hazır hissettiğinizde gözlerinizi açın. 

Alma ve Verme Yasasını” uygulamak için aşağıda sıralanan maddeleri derin bir bağlılıkla yerine getireceğim:

Gittiğim her yere bir hediye götüreceğim, karşılaştığım herkese bir hediye vereceğim. Bu hediye bir iltifat, bir çiçek veya bir dua olabilir. Bugün temas kurduğum herkese bir şey vereceğim ve kendi hayatımla diğer insanların hayatlarında mutluluk ve zenginliğin dolaşmasına katkıda bulunacağım.

Bugün hayatın bana sunduğu tüm hediyeleri minnet ve şükranla kabul edeceğim: Gün ışığı, kuş sesleri, bahar yağmurları, kışın ilk karı gibi… 

Sevgi, ilgi, takdir gibi hayatın en değerli hediyelerini vererek ve kabul ederek zenginliğin, bolluk ve bereketin dolaşımına kendimi adayacağım. Karşılaştığım herkese sessizce mutluluk, sağlık ve neşe dileyeceğim.

AĞAÇ DURUŞU MEDİTASYONU

Ayaklarınızı omuz açıklığınızda açarak yere sağlamca basın, dizlerinizi hafifçe kırın, bu sırada kalçanızı kuyruk sokumunuzu içeriye doğru çekerek, sırtımızın bel çukurunu dışarı doğru, sırtınızı düzleştirin. Bunu yaparken, doğruluğunu test etmek için bir duvar köşesi veya kapı kenarına sırtınızı vererek belinizin iyice yaslanıp yaslanmadığını anlamanızda mümkün.

Ellerinizi sanki görünmez bir top tutar gibi hafifçe açarak karnınızın 20-30 cm önüne getirin ve gözlerinizi bir noktaya dikerek öylece kalın. Bu sırada ayaklarınızdan dünyanın merkezine doğru kök saldığınızı hayal edin.

Ve kendinize şöyle demeye başlayın:

‘’Gözlerimi güzellikleri görmeye açıyorum,
kulaklarımı güzel şeyler duymaya odaklıyorum.
Zihnimi yargılamadan, çarpıtmadan algılamaya, geçmişimin ve düşüncelerimin süzgecinden geçirmeden olayları ve kişileri anlamaya pozitif düşünceler üretmeye açıyorum.

Kendime dönerek dengemi bulmaya odaklanıyorum. Seçimlerim hayatımı belirliyor ve ben seçimlerimde özgürüm. Enerjimi ve gücümü suçlayarak, kızarak, cezalandırarak karşımdaki kişi ve olaylara vermek yerine kendime döndürmeyi seçiyorum. Onaylama ve takdir ya da karşılık beklemeden, sadece ruhsal olarak yapabileceğim doğru şeyi yaparak, kendi içsel hoşnutluğumu ve mutluluğumu yaşamayı seçiyorum.

Bahanelerin, suçlamaların, negatif düşünce ve tutumların arkasına saklanmadan, yokmuş, olmamış, önemli değilmiş gibi davranarak, kaçmadan, cesurca ve özgürce kendi seçimlerim doğrultusunda yaşamayı seçiyorum.’’

İçinizden bunları geçirirken kendinizin dünyanın derinliklerine kök salmış bir ağaçmışçasına hayal edin. Hatta bu meditasyonu bir ağaç altında doğada yapmak daha da güzel bir açılım sağlayabilir. Her nefes aldığınızda köklerinizin dünyanın derinliklerine uzandığını, yapraklarınızın dallarınızın güneşe gökyüzüne uzandığını hayal edin…


YAŞAM ENERJİSİ TOPLAMA MEDİTASYONU

En basit şekliyle nefesinizi kullanarak enerji depolama yönetimi olan bir alıştırma:

Uzanarak, yere oturarak veya ayakta yapabilirsiniz. Fakat en doğrusu bir sandalyenin kenarına oturarak yapmak. Sırtınız dik, ayaklar yine omuz açıklığında yere basarken gözleriniz kapalı şekilde sandalyenizin ön tarafına iyice gelecek şekilde oturun ve her nefes aldığınızda yaşam enerjisini içinize çektiğinizi düşünün sadece nefes alıp verişinize konsantre olun.

5 dakika boyunca böyle devam edin sonrasında zihninizde nefes alırken bu enerjiyi bedenimizin ön tarafından yukarıya, başımızın üzerine doğru çıkarıp, nefes verirken de sırtımızdan aşağıya doğru indiğini hayal edin, 5 dakika boyunca böyle nefes almaya devan edin…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: